PMC Metal'e Hoşgeldiniz.

Lazer Kesim

Teknoloji geliştikçe metali işleme ve formunu değiştirme işlemleri daha hızlı ve daha ekonomik hale geldi. Metalin işlenmesini kolaylaştıran teknolojilerden bir tanesi de lazer kesim teknolojisidir.

Lazer Kesim Nedir?

Lazer kesim makineleri ya da lazer kesimci ile gerçekleştirilen metal işleme yönteminin adıdır. Lazer kesim işleminin gerçekleşmesi için CNC adı verilen makinenin icat edilmesi gerekti. Sanayinin gelişmesi ile birlikte CNC makineleri ve beraberinde lazer işleme teknolojisi de iş hayatımıza girmiş oldu. Lazer kesim nedir sorusunun cevaplanabilmesi için CNC makinesinin nasıl işlediğine kısaca bakmak gerekiyor.

lazer kesim nedir

Lazer Kesim CNC Nedir?

CNC makinesi (Computer Numerical Control-Bilgisayar Sayısal Kontrolü), bir bilgisayar ve yazılım aracılığıyla kontrol edilen kesme makinesidir. CNC makinesinin kullanılabilmesi için Autocad veya Solidworks gibi yazılımlara ihtiyaç vardır. Tabi bir de bu yazılımların çalışmasını sağlayan işletim sistemine…

Makine mühendisi ya da tasarımcı, metalin hangi şekillerde kesileceğini Autocad ya da Solidwork programları yardımıyla belirler. Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra bilgisayara komut verilir ve CNC makinesi kesim işlemine başlar. Kesim işlemi lazer ışınları yardımıyla gerçekleşir. Kesme yatağında bulunan metaller, yoğun ışın demetlerine sahip olan lazer ışınları yardımıyla istenilen boyut ve şekillerde kesilir.

 

lazer kesim cnc nedir

Lazer Kesim Yöntemleri Nelerdir?

Farklı özellikteki metalleri kesmek için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler; eriterek lazer kesim işlemi ve reaktif lazer kesim işlemidir.

Eriterek Lazer Kesim İşlemi: Metal kesme yatağında yüksek basınçlı gazlar oluşturulur. Lazer yardımıyla malzeme erime noktasına kadar ısıtılır. Böylelikle basınçlı gaz püskürtmesi sağlanır. Tüm bu işlemlerden sonra eriyen malzeme dışarı atılmış olur. Malzemenin sıcaklığı ile işleme daha kolay bir hale gelmiş olur.
Reaktif Lazer Kesim: Bu yöntem genelde karbon çeliklerinin işlenmesinde kullanılır. Lazer kesim ışını kullanılarak çelik malzeme, malzeme yatağında hareket ettirilerek kesim işlemi tamamlanmış olur.
Laser kesim ile yapılan işlere kısaca değinmek gerekirse  kutu profil lazer kesim, boru lazer kesim, npu lazer kesim şeklinde kısaca sıralayabiliriz.

lazer kesim yömtemleri nelerdir

Lazer Kesim için Kullanılan Programlar

Düz yataklı lazer kesim işlemleri için; Trotec, Autocad ve Solidworks gibi CAD tabanlı yazılımlar kullanılır. CNC Makinelerinin Çeşitleri Nelerdir? CNC makinelerinin birbirinden ayıran tek fark, kullandığı lazerlerin türüdür. Lazer ışınlarının yoğunlukları ve sahip oldukları farklı güçler, kesim ya da işleme işlemlerini de türünü belirler. Bu sayede her türde ve kalınlıkta malzeme kolay bir şekilde işlenir.

CNC makinelerinin kullandığı üç ana lazer türü vardır; CO2 lazer, Fiber lazer ve neodim lazer. CO2 lazer kesim makineleri daha çok; silisyum kesim, eritme işlemleri, termal gerdirme işlemleri ve reaktif kesim işlemlerinde kullanılır. Neodim lazer kesim CNC makinelerinde kullanılan lazerler daha küçük dalga boylarına sahiptir. Bu nedenle daha kalın ve sert malzemelerin kesiminde kullanılırlar.

Fiber lazerler, özel olarak üretilen cam fiberler ile güçlendirilmiş lazer kesim makinelerini ifade eder. Fiber lazerlerin yapısı Neodim lazerlerinkine benzer. Yani daha küçük dalga boylarına sahip lazerler söz konusudur. Fiber lazerler daha çok markalama işlemleri için kullanılır.

lazer kesim kullanılan programlar

Lazer Kesim Hangi Alanlarda Kullanılır?

CNC kesim makinelerinin en iyi yönü, çok farklı sektörlerde kullanılabilmesidir. CNC makinesi lazer ve bilgisayar yazılımları sayesinde çok yönlü kesim yapabilir. Ama en çok sanayi alanında en çok ihtiyaç duyulan metallerin kesilmesinde ve işlenmesinde kullanılmasıdır.

CNC makinesi aşağıdaki alanlarda kullanılır:

 • Metal
 • Sac levha
 • Alüminyum
 • Paslanmaz çelik
 • Pleksi
 • Karton
 • Ahşap
 • Plastik ve
 • Kağıt
lazer kesim hangi alanlarda kullanılır

Lazer Kesimin Avantajları Nelerdir?

Lazer kesim sac işlenmesinde oldukça faydalı ve etkilidir. Ayrıca lazer kesim aşağıdaki avantajları da kullanan firmaya sunar:

 • Seri üretime imkan sağlar.
 • Kusursuz bir üretimin gerçekleşmesinde yardımcı olur.
 • Lazer kesimde insan gücüne olan ihtiyaç azalır.
 • Düşük maliyetlerle üretim yapılmasını sağlar.
 • Metallerde pürüzsüz yüzeylerin oluşmasına imkan verir.
 • Ekonomiktir.
 • Sürdürülebilir üretim kapasitesine sahiptir.
 • 24 saat vardiyalı olarak çalışmaya imkan sağlar.
 • Üretim giderlerinin en aza indirilmesini sağlar.
 • Otomasyon teknolojisi sayesinde, birden fazla işin aynı anda yapılabilmesini sağlar.
lazer kesim avantajları nelerdir

Lazer Kesim Fiyatları

Yapılan işlemin niteliğine ve adedine göre lazer kesim fiyatları farklılık gösterir. Ayrıca kesim işlemini yapan firmanın yapısına göre de farklılık gösterebilir. Genel olarak büyük partili işlerde maliyet biraz daha ekonomik olabilir.

Çünkü seri üretim söz konusudur.

Bizden Teklif Almaktan Çekinmeyin!

Görüşleriniz bizim için değerli.

Sadece 12 Saat İçerisinde Cevap Vereceğimizden Emin Olabilirsiniz 🙂