PMC Metal'e Hoşgeldiniz.

Boru Lazer Kesim

Lazer kesim makineleri sayesinde, en sert ve en yumuşak hammaddeler bile kolay bir şekilde işlenmeye başladı. boru lazer kesim işlemi de, lazer kesim işlem türlerinden bir tanesidir.

Lazer Kesim Nedir?

Sert ve yumuşak cisimlerin lazer ışınlarıyla kesilmesine işlemine lazer kesim adı verilir. Lazer kesim işlemi temassız olarak gerçekleştirilir. Lazer ışının ortaya çıkmasını sağlayan bir başlık yardımıyla ısı ve basınç kombinasyonu kullanılarak gerçekleştirilir.
boru lazer kesim

Boru Lazer Kesim Nedir?

Boru lazer kesim işlemi, lazer ışını kullanarak ve CNC makinelerinde profil ve metal boruların kesim işlemine verilen addır.

Kutu profil, kare profil, yuvarlak çelik borular, NPU gibi metal boru elemanlarının kesim işlemi, boru lazer kesim olarak adlandırılır.

boru  lazer kesim nedir sorusunun basitçe cevabı budur.

boru lazer kesim nedir

Lazer Boru Kesim Makinası

CNC makinaları ile her türlü metal, ahşap ve plastik gibi cisimler kesilebilir. Aslında lazer boru kesim makinası CNC makinesinin kendisidir.

Yapılan işlemin ve malzemenin türüne göre kesim işlemi adlandırılır. Lazer ışınları tek dalga boyundan ve renkten oluşur. Sütun halinde bulunur. CNC makinelerinde kullanılan lazer ışınları CO2 formunda bulunur ve kızılötesi yani Infra-Red pozisyonundadır. Bu yüzden insan gözüyle fark edilme.

Lazer ışınları Rezonatör adı verilen makine parçasından geçer. Lazer başlığında bulunan ve kiriş bükücü adı verilen küçük bir ayna sayesinde farklı yönlere lazer ışının hareket edilmesi sağlanır.

Lazer ışınını odaklayan kısım başlık kısmıdır. Başlık kısmına ulaşmadan önce lazer ışınları Nozul deliği adı verilen bir kanaldan geçer. Ayrıca bu delikten sıkıştırılmış oksijen ve azot gibi gazlar da geçer.

Kavisli bir ayna yardımıyla lazer ışını kesilecek cisme odaklanır. Cismin herhangi bir noktasına odaklanan lazer ışını yüksek miktarda ısı oluşturur ve cismi deforme etmeye başlar. Ancak bu deformasyon işlemi düzgün ve kusursuzdur. İşte bu şekilde kesme işlemi gerçekleştirilir.

lazer boru kesim makinesi

Profil Lazer Kesim Makinası

Lazer boru kesim makinası aynı zamanda inşaat ve sanayi alanında kullanılan profillerinde kesimini gerçekleştirir.

Kesim işleminin nasıl olacağına bilgisayar yardımıyla karar verilir. CAD ve CAM yazılımları sayesinde istenilen şekilde kesme işlemi gerçekleştirilir.

Profil lazer kesim makinesi de aynı zamanda CNC makinesidir.

profil lazer kesim makinesi

Lazer Boru Kesim Fiyatları

Düşük adede sahip olan işlerde lazer boru kesim işlemleri pahalı olabilir. Toplu siparişlerde işlem yaptıracağınız firmalardan fiyat teklifi almanız faydalı olacaktır.

Çünkü toplu olarak gerçekleştirilecek olan lazer boru kesim fiyatları size daha ucuza mal olabilir.

Lazer kesim fiyatları yapılan işlemin türüne ve uzunluğuna göre de farklılık gösterir. Mesela detaylı ve uzun süren bir işlemin fiyatı, sipariş adedi ne kadar çok olursa olsun, daha pahalı olacaktır.

Lazer ile yalnızca düz kesim gerçekleşmez. Aynı zamana borunun kullanılacağı alana göre borunun yüzeyinde, kenarında ya da herhangi bir yerinde farklı şekiller oluşturulması gerekebilir. Mesela delikli boru imalatının yapılması gerekebilir.

Aynı şekilde profil kesimlerinde de iki parçanın birbirine kenetlenmesi için bazı şekiller, profiller üzerinde kesme işlemi yardımıyla açılır.

Bu ve bunun gibi birçok işlem de kesim işleminin fiyatını artıracaktır.

boru lazer kesim fiyatları

Bizden Teklif Almaktan Çekinmeyin!

Görüşleriniz bizim için değerli.

Sadece 12 Saat İçerisinde Cevap Vereceğimizden Emin Olabilirsiniz 🙂