PMC Metal'e Hoşgeldiniz.

Köşebent Lazer Kesim

İnşaat sektörü oldukça gelişti ve artık daha çok nitelikli malzemelere ihtiyaç duyuyor. İnşaatta kullanılan metal malzemelerin köşelerinin ve yüzeylerinin daha pürüzsüz olması ve istenilen ölçülerde olması oldukça önemlidir. İşte köşebent lazer kesim, inşaat sektöründe destekleyici ve cephe imalatlarında kullanılan köşebent malzemelerinin kusursuz olmasını sağlıyor.

Köşebentler Hakkında Kısa Bilgiler

Köşebentler; dik açı olacak şekilde üretilen, L şeklinde demir, alüminyum ya da çelik malzemesinden yapılan inşaat malzemeleridir. Düz karbon çelikten yapılan köşebentler imalatlarda kullanılırlar. İmalat aşamasından sonra kaynaklama yöntemiyle birbirlerine monte edilirler. Ya da başka yapı malzemeleri ile birlikte bütünleştirilirler.

İster büyük olsun, isterse küçük olsun her inşaat projesinde kullanılabilirler. Mesela banka kasa odalarında ya da fabrika inşaatı duvarlarında güçlü köşelerin oluşturulabilmesi için kullanılırlar.

köşebent lazer kesim

Köşebent Lazer Kesim Nedir?

Tüm lazer kesim işlemleri CNC makinesine ve lazer ışınlarının kullanımına dayanır.Bu kullanıma cnc kesimi tanımlamasıda yapılır. Kesimde kullanılan teknikler ve malzemeler, aynı zamanda kesim işlemini de adının ortaya çıkmasını sağlar.

Köşebent lazer kesim işlemi de farklı bir tekniğin uygulanması sonucunda ortaya çıkmıştır.

köşebent lazer kesim nedir

Lazer Kesim Teknolojisi

Lazer teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte, birçok lazer kesim teknikleri ortaya çıkmıştır. Lazer kesim makineleri üç parçadan oluşur. Rezonator ışın kaynağıdır. Makine gövdesi ve hareketli eksenler, metalin kesme işlemi için hareket ettirilmesini sağlar. Işın kesim kafası ve optik sistemde, kesme işlemini doğrudan gerçekleştiren parçalardır.

Lazer kesim teknolojisi aşağıdaki gibi çalışmaktadır.

LASER (Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation) yani (uyarılmış ışık yayımı ile ışının kuvvetlendirilmesi) olarak adlandırılır.

Lazer ışınları dalgalar halinde hareket eder. Lazer makinesinden çıkan ışınlar; tek renkli, düz ve yoğun ışık demetleri halindedir ve dalgalar halinde yayılırlar.

Metal kesiminde yaygın olarak karbondioksit lazer adı verilen lazer türü kullanılır. Bu lazerin çalışma prensibi He-Ne lazerinkine oldukça benzer.

Makine karbondioksit moleküllerinin oluşmasını sağlar. Aynı zamanda nitrojen ve karbondioksitin tersine birikmesine yardımcı olur. Kesim için kullanılan lazerlerde 10 KW değerinde elektrik enerjisi sürekli olarak sağlanır. Aynı zamanda kısa elektrik şoklarıyla daha fazla elektrik enerjisi üretimi de sağlanabilir.

lazer kesim teknolojisi

CNC makinelerinde lazer ışın demetlerinin oluşabilmesi için bazı özel gazların kullanılması gerekir. Karbondioksit, oksijen, azot ve helyum özel gazlardandır. Makinenin yanında bulunan gaz tüpleri bahsedilen bu gazları karıştırır ve makinenin içine gönderir. Makinenin içinde gazlar yüksek basınç oluşturur ve lazer başlığında lazer ışınların oluşmasına yardımcı olurlar.

Gazların oluşturduğu basınç ile lazer ışınları ayna sistemiyle kafa bölgesine taşınır. Ayna sisteminin kullanılmasının nedeni, lazer ışınlarının kat ettiği yolun uzun olmasıdır.

Kesim işleminin sürekli ve kesintisiz olması için makine gövdesinin ve eksen hareketlerinin titreşimlerden etkilenmemesi gerekir. Hareketli eksenler ve makine gövdesi, dış ortamdan gelebilecek titreşimlerden etkilenmeyecek yapıda üretilirler.

Optik sistem lazer ışınlarının cisim üzerine odaklanmasını sağlar. Lazer kaynağından kesim kafasına kadar lazerin izlediği yoldur. Standart bir CNC makinesinde; düz aynalar, odaklayıcı aynalar, doğrultucu aynalar, ışın yolu ve lens aksamları bulunur.

Böylelikle yüksek güçte yoğunlaştırılmış lazer ışınları en sert metalleri bile kesebilecek ısı enerjisi açığa çıkarırlar ve malzemenin kolayca kesilebilmesini sağlarlar.

 

cnc kesimi teknolojisi

Lazer Kesim Avantajları

Köşebent lazer kesim avantajları:

  • Düşük maliyet,
  • Hızlı imalat,
  • Zamandan ve paradan tasarruf,
  • Kusursuz işlerin ortaya çıkarılması,
  • 24 esasına göre kesintisiz imalat

Olarak sıralanabilir.

Lazer Kesim Fiyatları

Diğer lazer kesim imalatlarında olduğu gibi köşebent lazer kesim fiyatlarında da, yapılan işin hacmi ve uzunluğu esas alınır.

Köşebent lazer kesim işlemlerinde köşebentlerin çokluğu ve detaylı kesim işlemleri fiyatların artmasında etkilidir.

Sektörde genel olarak 100 parçanın altında olan işler biraz daha pahalıya mal olur. 100 parçanın üzerinde işlerde ise daha az maliyet söz konusudur. Ayrıca işi yaptıracağınız firmadan fiyat teklifi almanız yararlı olacaktır.

Eğer yüklü miktarlarda kesim işiniz varsa, fiyat teklifi alarak pazarlık yapabilirsiniz.

lazer kesim fiyatlari

Bizden Teklif Almaktan Çekinmeyin!

Görüşleriniz bizim için değerli.

Sadece 12 Saat İçerisinde Cevap Vereceğimizden Emin Olabilirsiniz 🙂