PMC Metal'e Hoşgeldiniz.

Köşebent Lazer Kesim Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

köşebent lazer kesim dikkat edilmesi gerekenler

Gelişen, inşaat sektörü fazla ulaştıkça nitelikli malzeme ihtiyacı da bunu oranla fazla olmaktadır. Bundan dolayı kullanılacak olan metal malzemelerin oldukça pürüzsüz olması ve köşelerini keskin olmaması oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı, köşebent lazer kesim inşaat sektöründe cephe imalatlarında destekleyici bir aparat olarak kullanılmaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken konular dik açılı bir şekilde olmalıdır. Burada ki demir ‘l’ şeklinde gelerek çelik ve alüminyum malzemelerinden üretilen bir sistemdir. Bu sistemler imalatlarda fazlaca kullanılmaktadır. Daha sonra monte edilerek bir başka malzeme ile birleşmesi yapılmaktadır.

Köşebent Lazer Kesim Dikkat Edilmez İse Malzemeyi Değiştirebilir?

Belirli kalınlıklarda ki parçaları kesmek oldukça zordur. Bu yüzden lazer kesim, makineleri herkes tarafından kullanılamamaktadır. Makinelerde kesim yapılırken metaller çok kolay bir şekilde eritilir. Bundan dolayı herhangi bir parçanın lazerle kesilmesi parçanın aşırı ısınmaması gerektiği belirtilir. Isıya maruz kalan bir parça hemen şekil değiştirebilir. Endüstride oldukça kritik ve özen gösterilmesi gereken parçalar vardır. Bu parçalar oldukça hassas ve dikkatli kesilmesi gereken parçalardır. Üzerinde ani ısıdan çatlaklar ve hasarlar oluşabilmektedir. Bu yüzden köşebent lazer kesim yaparken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Malzeme Değişimi

Köşebent lazer kesim, yaparken parçaları kesmek için yüksek oranlı lazer ışınlarına maruz kalmaktadır. Bu ışınlar, ışık kaynağının ne kadar sıcak olduğunu görmemizi sağlamaktadır. Saniyeler içerisinde metaller eriye bilmektedir. İşte bu sebepten dolayı lazerle kesilecek olan hiç bir parça çok fazla ısıya maruz kalmaması gerekmektedir. Özellikle havacılık sektörlerinde kullanılan köşebent lazer kesim kesilme işlemi sırasında çok dikkat edilmesi gereken parçalardır. Uygun tasarımlar doğrultusunda doğru bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. Doğru ve uygun bir şekilde kesildikten sonra herhangi bir çatlak ya da hasar oluşmamaktadır.

Koniklik Oluşumu

Köşebent lazer kesimde, bu tarz işlemlerden geçen her parçada ufacık da olsa bir nebze koniklik oluşumu söz konusu olabilir. Bunun en büyük sebebi lazer ışınının dümdüz olmamasıdır. Lazer ışınları bir kum saati şeklinde yer almaktadır. Bu yüzden ince malzemelerde koniklik sorunu oldukça az olması ile birlikte daha kalın malzemelerde biraz daha fazladır. Kesim yapılırken konik miktarını azaltmak için kesime önem verilmesi gerekmektedir. Oldukça yavaş ve düşük hızla çalışılan kesimde daha iyi sonuçlar elde edilmektedir. Kesmenin kalitesini arttırmak için uygun makineler ile çalışılması gerekmektedir.

Kıvrımlara Dikkat Edilmeli

Köşebent lazer kesimli işlem, sırasında parçaların boyutları ve şekilleri oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı parçalar tasarlanırken çizilmesi ile kesilmesi aynı doğrultuda olması gerekmektedir. Buradaki kıvrımlar o kadar küçüktür ki göz dikkatini bile dağıtarak kişileri etkileyebilmektedir. Parçalar bazen gözün bile zor görebileceği kadar küçük olduğu için kesilen kıvrımlar bir anda parçanın şeklini değiştirebilmektedir. Şekil oluştururken ışınları düzgün kullanarak uygun bir yolla kesmek gerekmektedir.

Delikleri Köşebent Lazer Kesim de Doğru Kullanmak

Köşebent lazer kesim işlemi, yapılırken malzemenin doğru delinmesi oldukça önemlidir. Parçalar işlenirken delme yöntemleri çok fazla kullanılmaktadır. Burası ki delirmeler yavaş hızlı bir o kadar yumuşak olarak değişmektedir. Bunun nedeni parçaların sertliğidir. Bir kesim işlemine başlayabilmek için gerekli ölçüler alınarak buradaki sensörler kullanılmalıdır. Bu sensörler, sayesinde parçalar düzgün ve doğru bir şekilde kesilmelidir. Gelme işlemleri yapılırken, delinen yeri malzemenin çeşidi önem sağlamaktadır. Bundan dolayı seçilen malzemelerin konumlandırıldıkları delikler doğrultusunda ilerlemesi gerekir.

Oldukça çevreci basit ve kullanımı kolay bir yöntemdir. Yukarıda belirtilen maddeler dikkate alındığında köşebent lazer kesim işlemleri bu şekilde yapıldığı takdirde hiçbir problem ile karşılaşılmamaktadır. Böylece daha düzgün ve doğru kesimler yapılmaktadır.