PMC Metal'e Hoşgeldiniz.

Lazer Kesimci Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım

Lazer Kesimci Firma Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım

Lazer kesim, lazer ışınlarının kullanılarak metal veya metal olmayan çeşitli malzemelerin kesilmesi ve şekillendirilmesi sürecidir. Bu süreçte karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek oluşturulan ışınlar kullanılmakta olup bazı uygulamalarda yüksek verim elde edebilmek için karbondioksit gazına belli oranda azot ve helyum ilavesi yapılabilir.

1- Lazer Kesime Konu Malzemeler

Çoğunlukla endüstriyel amaçlar için tercih edilen lazer kesim işinde, geniş bir ürün gamını kapsayacak malzemeler kullanılmaktadır. Demir, çelik, alüminyum, plastik, cam, seramik lazer kesim konusuna örnek verilebilecek malzemelerdir. lazer kesimde, işlenecek malzemenin türüne ve işlem hassasiyetine bağlı olarak farklı lazer kesim uygulamaları bulunabilir. Bunlardan en yaygın olanı fiber lazer kesim makinesi ile yapılan uygulamalardır.

2- Lazer Kesim Nasıl Yapılır?

Lazer kesim uygulamasında bu iş için tasarlanmış ve bilgisayar destekli çalışan makineler kullanılmaktadır. Bu makineler lazer ışınları üretmekte ve ışınları, mercekler yardımıyla, işlem görecek malzeme üzerine nakletmektedir. Malzeme üzerine aktarılan ışınlar elektriksel rezonanslar kullanılarak elde edilebileceği gibi bazen de bu rezonanslara alternatif olarak uygun kullanımlı lambalar tercih edilir.

Üretilen enerji akabinde aktif hale gelen ışın merceklerden geçip malzeme yüzeyinde belli bir noktaya temas eder. Lazer ışını, malzeme üzerine belli güç yoğunluğunda ve odak noktası hedef alınarak gönderilir. Uygulayıcının belirleyeceği odak çapı ışının ortaya çıkaracağı oyuğun yapısını ve büyüklüğünü etkileyecektir.

3- Lazer Kesimci Firma

Müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusunda CNC makineleri kullanarak lazer kesim yapan birçok firma bulunmaktadır. Çeşitli endüstri alanlarında faaliyet gösteren lazer kesimci firmaların farklı uzmanlık alanları bulunabilir. Metal kesim üzerine yoğunlaşan firmalar olabileceği gibi ahşap, plastik cam veya seramik tarzında metal olmayan malzemelerin kesim işiyle ilgilenen firmalar da olabilir.

Marka logosunun farklı malzemeler üzerine işlenmesi lazer işlemi yapan firmaların çalışma konuları arasındadır. Lazer kesimi yapan firmalar farklı şehirlerde ve ilgili faaliyet alanlarında çalışmalarını sürdürebilir. Bu çerçevede söz konusu işletme ile görüşerek kesim, şekillendirme ve diğer konular hakkında bilgi alınabilir.

4- Lazer Kesimin Avantajları

İleri teknoloji ürünü olan lazer kesim makinelerinin ve bu makinelerle gerçekleştirilen işlemlerinin farklı hususlarda birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar, kullanıcı ihtiyaçlarını tam anlamıyla ve yüksek hassasiyetle milimetrik olarak karşılayan uygulamalar olmaktadır. Bu hassasiyetin karşılanmasında bilgisayar destekli otomasyon kullanımının etkisi büyüktür.

Ayrıca lazer kesim ile yüksek miktarda işler kısa sürede tamamlanabileceği için zamandan tasarruf sağlanacaktır. Zamanın alternatif maliyeti düşünüldüğünde maliyet faydasının da ortaya çıktığı görülebilir. Lazer kesimin mali açıdan tasarruf sağlanmasında işlem hatasının çok düşük olması ve buna bağlı olarak malzeme zayiatın bulunmaması etkilidir.

5- Lazer Kesimci Firma Tercihi

Farklı malzemelere yönelik lazer kesim söz konusu olabildiği için öncelikle hangi türde malzemelere işlem uygulanacağına karar verilmelidir. Daha sonra işlem türüne göre bir firma seçilmelidir. Bununla birlikte söz konusu malzemelere uygulanacak işlemlerde önemlidir. Malzeme kesimi, şekillendirmesi ve malzeme üzerine marka veya logo tasarımı bu gibi işlemlere verilecek örneklerdir. Bu noktada ilgili firmanın kullandığı yöntem ve lazer kesim türü işçiliğin gerektirdiği hassasiyeti karşılayabilecek ölçüde olması gerekir.

Lazer kesimci firmaların alanında sahip olduğu tecrübe ve uzmanlık diğer önemli konulardır. Ayrıca kesime konu malzemelerin miktarı, firmaların büyüklüğü ve iş yükü altından kalkıp kalmayacağı hesaba katılmalıdır. Neticede, kesim işinin belirtilen sürede tamamlanması sunulan hizmetin kalitesini etkileyen unsurlardan birisidir. Bazı iş ve projelerde müşterilerin ürün naklini yerine getirebilme ihtimali bulunmaktadır. Ancak işlenen malzemelerin, kesici işletme tarafından uygun büyüklükteki araçlar vasıtasıyla naklinin yapılıp müşteriye ulaştırılması hizmetin bir parçasıdır.