PMC Metal'e Hoşgeldiniz.

Boru Lazer Kesim Hakkında Merak Edilen 7 Önemli Konu

boru lazer kesim hakkında 7 önemli konu

Boru lazer kesim işlemi, metal boruların kesilerek lazer ışınları ve CNC makineler kullanılarak şekillendirilmesi işlemine verilen isimdir. Kutu, kare, yuvarlak formlarda ki çelik boru, NPU gibi metal boru elemanlarının kesilmesi işlemine boru lazer kesim denir. Boru lazer kesimin yapıldığı bazı kullanım alanları hakkında merak edilen ayrıntılar şu şekildedir;

1- Tam Otomatik Fiber Lazer Boru Kesim Ofis Mobilyaları

Sanayide de kullanımına uygundur. Süper kesme ve delik işlemenin entegrasyonu orijinal soğuk ayarlı metal malzeme, modern metal mobilya tasarımı için kullanımı yaygınlaşıyor. Lazer kesim teknolojisi, modern iç dekorasyona tamamen girmiştir. Konvansiyonel metal işleme teknolojisi kesme, delme, bükme ve aşındırma gibi karmaşık işlemler gerektirir. Parçalama ve diğer işlemlere olan ihtiyacı doğrudan ortadan kaldırarak, yerinde grafikler, yerinde kesim ve üretim döngüleri gerçekleştirir. Daha da önemlisi, lazer işleme ne kadar yüksek olursa kalitede o kadar iyi, aynı zamanda etkide o kadar iyi ve kolay olur.

Geleneksel işleme yöntemleriyle karşılaştırıldığında, lazer kesimin yüksek hassasiyet ve yüksek hız gibi olağanüstü avantajları vardır. Düzgün delme hattı, çapak olmaması, otomatik malzeme düzenlemesi, kalıp tüketimi olmaması yönünde avantaj sağlar. Aynı maliyet, aynı verimlilik ile lazer kesim makinesi mobilya ürünlerinin sonraki işlemlerini tamamlayabilir. İşleme sürecinin hassasiyetini sağlamanın yanı sıra, mobilya ürünlerinin çeşitlendirilmesini ve çok işlevli olmasını da katkı sağlıyor. İnsanların çeşitli ve kişiselleştirilmiş iç dekorasyon ihtiyaçlarını daha iyi karşılarken, en yüksek üretim verimliliğine ulaşırken ve maliyetleri düşürür.

2- Fitness Endüstrisinde Boru Lazer Kesim

Toplumun sürekli gelişmesiyle birlikte, insanlar sağlık konusunda giderek daha fazla talepte bulunurken, fitness ekipmanları, sağlıklı yaşam ve modaya yön veren kişilerin sıklıkla maruz kaldığı üründür. Fiziksel uygunluğun artmasıyla birlikte egzersiz ekipmanlarına olan talep de önemli ölçüde artmıştır.

3- Otomotivde Boru Lazer

Otomotiv sektörü bir tür ileri üretim yöntemi olarak yeni ve yüksek konsantrasyonlu teknolojidir. Avrupa’da gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerde kullanımı yaygındır. Bu sektörde birçok iş gücü boru lazer kesim makineleri ile yapılmakta. 2B kesme kaynağı, 3B kesme kaynağı dahil olmak üzere ana işleme araçları olarak lazer kesme kullanılıyor.

4- Mücevherat Sektöründe Boru Lazer Kesim Uygulaması

Lazer kesim yüzük, kolye, marka logoları, saat kılıfları, gözlük çerçeveleri, gözlükler, iğneler ve diğer ürünler gibi mücevher ve saat endüstrisinde kullanımı artık olmazsa olmaz boyutuna gelmiştir. Bu denli hızlı yükselişi sektöre yeni bir nefes aldırıyor.

​​​​​​5- Mutfak Endüstrisinin Boru Lazer Kesim Tekniği İle İlerleyişi

Saksıların artan rolü daha fazla araç arttırdı. Mutfak endüstrisinde, farklı metal malzemeler, paslanmaz çelik ürünleri, beyaz eşyalarda, ufak ev aletlerinde ve daha yüzlerce mutfak alet edevatın imalatı bu boru lazer kesim cihazları sayesinde yapılmaktadır.

6- Sağlık Endüstrisinde Boru Lazer Kesim Cihazının İhtiyaç Duyduğu Bölümler

Yeni ve daha iyi tıbbi cihazlar üretmek için tıbbi cihaz teknolojisinin sürekli evrimi, yalnızca teknik iyileştirmeler değil, aynı zamanda yeni tedavi yöntemleri ve cihazları da gerektirir. Servis ekipmanları, ilaç ekipmanları, merkezi tedarik odası ekipmanları, sterilizasyon ekipmanları, ilaç ekipmanları geliştirme, üretim ve satış işletmeleri endüstrisi konusunda uzmanlaşmış tıbbi cihaz üreticileri bu boru lazer kesim makineleri sayesinde büyük hız kazanmıştır. Hız kazanımının yani sıra kolaylık, maliyetin hafiflemesi gibi kolaylıklar da sağlamıştır. Lazerler, yüksek kesme maliyetleriyle karşılaşıyor, bu nedenle lazer kesici satın almak, tıbbi cihaz endüstrisinde zorunlu bir yol haline geldi.

7- Aydınlanma Sanayide Boru Lazer Kesim Kullanımı

Lambalar hayatımızın olmazsa olmazıdır, geceleri bize güneş ışığını getirirler. Bu sektörde hem sac hem de boru olmak üzere çift işlevli bir makine ile kullanılması önerilir, böylece aydınlanma için daha fazla maliyet tasarrufu sağlanabiliyor.