PMC Metal'e Hoşgeldiniz.

Lazer Kesim Fiyatlarına Etki Eden 9 Önemli Unsur

lazer kesim fiyatlarına etki eden 9 önemli unsur

Lazer kesim firmaların vazgeçilmez uygulaması arasındadır. Lazer kesimin birçok faydaları bulunuyor. Bu faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse, oldukça ucuz fiyatlarla birçok maliyetten feragat edebilirsiniz. Bütçe dostu olması sebebi ile son yıllarda en çok tercih edilen sistem olmuştur. Ürünlerdeki görselliği üst seviyeye çıkarmasından dolayı zengin bir görünüm de kazandırıyor.

Çeşitli ebatlarda ürünler çıkarıp bunlara tasarımsal yazılar ve markalama işlemi de yapılabiliyor. Lazer kesim işlerinizde hız da oldukça önemli bir etkendir. Çünkü vakit nakittir mantığında ki özel sektör ticari işleri hızlıca çözüme kavuşturmak hayati derecede önemlidir. Diğer bir husus ise birçok sektörün ihtiyacına cevap vermesidir. Şöyle ki, işlemek istediğiniz malzeme ne olursa olsun hepsini işleyebilir düzeydedir.

Örneğin, plastik, tahta, metalik, pleksi, sac gibi ana malzemeleri lazer kesim yapabilir ve markalama da yapılabilir. Hem de oldukça kısa sürede. Son olarak, ürünlerin ekstra bir temizlik aşamasına koymanız gerekmeden tasarım harikası desenler ile işlemlerinizi sonuca erdirebilirsiniz. Tüm bu ayrıcalıkların elbette ki bir karşılığı olacaktır. Peki, bu karşılıklar hangi durumlar işlem fiyatlarını etkiler?

1- Çalışma İçin Harcanan Süre

İşlenmiş parçaların teknik görüntüleri müşteriler veya şirketler tarafından oluşturulur. Bu dosyalar CNC lazer kesim makineleri ile simüle edilir ve çalışma zamanı üzerinden fiyatları verilir. Bu zamanı etkileyen tüm ek işlemler fiyatları etkiliyor. Olası kesme, zımba, lazerin kesim kapasitesi vs. ek işlem olarak kabul edilebilir.

2- Görsellerin Bilgisayar Ortamında Hazırlanmış Olmaması

İşlem görecek bölgelerin taslakları, firma tarafından hazırlanması yapılmamış olması durumunda yarım almanız fiyatı etkileyecektir.

3- Lazer Kesimde Kullanılan Makinenin Cinsi

Her lazer kesim makinesi aynı sistemle çalışmaması gibi birçok farklı işleme ihtiyaç duyan işler oluşabilir. Bu sebeple kullanılan her farklı makine için ayrı ücretler hesaplanır.

4- Kullanılan Çeliğin Cinsi

Kullanacağınız çeliğin cinsi ST 37 ila ST 72’lerden yaylara varıncaya dek birçok çelik işlenebilir. Bunun dışında paslanmaz çelik 316 dan 430lara kadar işlem yapabilecek makinelere vardır. Bu makinelerde ki saatlik cinsinden ücretler maliyet gerektirebilir.

5- Kullanılan Lazer Kesim Makinesinin Çalışma Prensibi

Yapılan kesime bağlı olarak nitrojen oksijen, helyum ve CO2 gibi gazlar rejeneratif cihaza belirli oranlarda çekilip belirli oranlarda karıştırılarak bir kompozisyon oluşturulmaktadır. Bu sayede karışık gazlarla lazer kesim verimi elde edilir. Bu gazların karışım oranı minimum 0,99999 değerinde tutulmalıdır. Aksi takdirde kesme gazı oluşmaz veya istenilen kesme gücü elde edilemez. Bu gazların kullanıldığı lazer kesim makineleri uygun fiyatları ile oldukça dikkat çekmektedir.

6- Lazer Kesim İşleminin Niteliğine Göre Değişen Fiyatlar

Lazer kesimde en çok dikkat çeken konu, kesimin özellikleridir. Örneğin, lazer kesim modeli, incelikli, ayrıntılı, çetrefilli bir desen olabilir. Bu desenleri bilgisayara işlemekte oldukça zahmetli işlerden biridir.

7- Tercih Edeceğiniz Firmanın Tecrübesi

Lazer kesimde tecrübeli bir firmayla çalışmak fiyatları etkiler. Örneğin saatlik çalışan bir firmanın tecrübesiz çalışanlarının yaptığı lazer kesimi işinde daha fazla süre harcama durumundan mütevellit, daha çok harcama yapmak durumunda kalabilirsiniz.

8- Bir İşin Birden Fazla İşleme İhtiyaç Duyması

Lazer kesim yapılacak bir işlemde, belirli bir miktar ödeme yapabileceksiniz fakat bu işlere birde kesim değil de markalama eklenmesini istediğiniz takdirde fiyatlara ek bir fatura çıkacaktır.

9- Lazer Kesim İşlemlerinde ki Kısıtlı Süreler

Lazer kesim işleminin acillik durumuna göre fiyat verilmektedir. Örneğin beklediğiniz bir siparişinizin öne alınmasını isterseniz bununda her zaman yerine getirilmesi mümkün olmamakla beraber, ek bir maliyet gerektirecektir. https://www.pmcmetal.com/ adresindeki uygun fiyatlı lazer kesimlerin kalitesine hayran kalacaksınız.